Зміна процентної ставки за кредитомВ час кризи більшість банків збільшували проценту ставку за кредитом, пояснюючи це кризою у світі.
Як правило в кредитному договір прописано, що банк має право змінити або ініціювати зміну розміру процентної ставки. Про зміну процентної ставки банк повідомляє боржника не пізніше 10 днів, після чого банк та боржник підписують додаткову угоду. Незгоду боржника на збільшену процентну ставку мала наслідком розірвання договору та повернення боржником всієї суми коштів кредиту.
На практиці банк висилав повідомлення боржнику про збільшення процентної ставки. Боржник не маючи можливості погасити кредит достроково, погоджувався на сплату більших процентів. Свою згоду боржник виражав оплатою більших процентів по кредиту.
Проте на практиці більшість банків не підписували додаткової угоди про збільшену процентну ставку.
04 липня 2012 року Верховний суд України прийняв прецедентне рішення справа 6-58ц12 в якому виклав свої правові позиції, які є обов’язковому для судів нижчих інстанцій.
Ось суть цих правових позицій:
1. Банк визнає, що не підписав із боржником додаткової угоди на збільшену процентну ставку, як цього вимагає кредитний договір,
2. Банк зазначає, що вислав повідомлення боржнику про збільшення процентної ставки,
3. У подальшому боржник здійснював поточні платежі згідно із передбаченим кредитним договором графіком за 12 % ставкою, вносячи в каси банку більші за розміром суми для дострокового погашення кредитної заборгованості. Копії квитанцій підтверджують той факт, що позичальник не міг знати про зміну процентної ставки, оскільки в них не зазначається відсоткова ставка. Крім того, листування позичальника з банком свідчить про те, що позичальник повідомлень від банку про збільшення процентної ставки за новою відсотковою ставкою не отримував, тому положення ч. 2 ст. 642 ЦК України не підлягає застосуванню.

Що це дає конкретному боржнику ?
1. Право сплачувати проценти за ставкою визначеною у договорі, а не у повідомленні банку,
2. Кошти сплачені за більшою ставкою, вимагати у банку в зарахування тіла кредиту (самої суми кредиту).


Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net