Як доказати не реальну господарську операцію ?

За останніх 2 місяці зафіксовано багато запитів відвідувачів, що ідентичний назві статті. Така неполегливість відвідувачів, сайту змусила все таки розглянути цю "проблему".

Оскільки не відомо кому доказувати не реальність господарської операції (ДФС чи суду), будемо  розуміти що у будь якому разі платник податків доказує реальність операції при перевірці ДФС, а вже після отримання ППР - доказування переноситься до суду. (оскільки доказати не реальність господарської операції ДФС майже неможливо ).

Тому, від початку перевірки або при зустрічні перевірці, готуємо докази, так щоб і ДФС, а потім і суд вони змогли переконати.

Оскільки господарські операції бувають різні, то будемо думати над проблемою в загальних умовах, але розуміти що кожний випадок є індивідуальний.

Цікаво і потрібно ознайомитись із Листом Вищого адміністравиного суду України від 02.06.2011р. № 742/11/13/11 саме з метою розуміння, як доказати, на що звертати увагу, які докази повинні бути.

ВАСУ, звертає увагу на такі моменти:

- будь які документи, мають силу первиннх документів у разі фактичного здійснення госопдарських операцій,

- ознакою господарської операції є те, що вона спричиняє у платиника податків реальну зміну майнового стану,

- з метою встановлення реальності госпдарської операції необхідно дослуджувати:

а) рух ативів у процесі здійснення господарської операції (тобто цепочку всі а не тільки первинних документів, які створюються при здійсненні відповідної госп.операції);

b) встановлення спеціальної податкової правосубєктності учасників операції (платник ПДВ, спрощена система, тощо);

c) встановлення звязку між фактом здійснення господарської операції та господарською діяльністю платника податку.

Окремо варто зупинитись на тмоу, що всі документи які винадаєте податковому інспектору на його вимогу, а також за власною ініціативою потрібно письмово фіксувати у формі Актів, у випадку відмови податкового інспектора у долученні документів до матеріалів перевікри, потрібно про це повідмоляти керівника відповідного підрозділу ДФС, що прийшов до вас на перевірку.

Крім цього, платник податків має право подати на Акт перевірки заперечення та долучити ще додаткові документи, головне, щоб у Акті платник податків не підписав графу, що ним подано всі документи.  

Є ще багато інших процедурних моментів, які не можливо описати, а тому варто щалучати до співпраці юристів у випадку початку податкової первірки (а ще краще до початку перевірки).

Доказування у суді, це окрема стаття, всі процесуальні моменти наведенні у Кодексу адміністративного судочинства України. (проте основа справи складається при проведенні перевірки та підготовки заперечення на Акт).

Ось так коротко.
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net