Виселення або не виселення із житла, що в іпотеці

 В даний час почастішали випадки виселення осіб із житла, що перебуває в іпотеці. Проте такі дії банку та суду не завжди відповідають вимогам закону. Після довгих років судочинства, лише в березні 2015 року, Верховний Суд України став на сторону власників (жителів) житла. Обставини справи

У випадку, якщо ваше житло (квартира, будинок) не придбана за кредит (кошти взяті в кредит банку) і це саме житло не передано в іпотеку, за цим кредитом, то ця стаття саме для Вас.

По іншому, Ви брали кредит для ремонту або будь якої іншої мети вже вашої власної квартири, і квартиру передали в іпотеку, то ця стаття саме для Вас.Що каже закон?

Відповідно до ст.. 41, 47 Конституції України, Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до пункту 34 Постанови Пленуму ВССУ №5 від 07.02.2014р., оскільки право власності є абсолютним правом, яке включає право  володіння, користування та розпорядження майном, якого ніхто не може бути позбавлений, крім випадків, передбачених законом (стаття 41 Конституції України, статті 316–319 ЦК), то власник на підставі статті 391 ЦК не може бути визнаний таким, що втратив право користування своїм майном, зокрема жилим приміщенням або виселений із нього, оскільки це не відповідає характеру спірних правовідносин, й такі вимоги регулюються, зокрема, статтями 71, 72, 109, 110, 116 Житлового кодексу Української РСР (далі – ЖК УРСР).

Порядок виселення із предмету іпотеки, зокрема врегульований у ст. 40 закону України Про іпотеку.Від так норми ст.. 40 закону «Про іпотеку» відсилають до закону, на нашу думку таким спеціальним законом (відповідно до ст.. 2, 3 ЖК України) є Житловий кодекс України, зокрема ст.. 109 цього кодексу котра регулює виселення з жилих приміщень.

Відповідно до ст.. 9 Житлового кодексу України, ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст.. 109 Житлового кодексу України, Громадянам, яких виселяють з жилих приміщень, одночасно надається інше постійне жиле приміщення, за винятком виселення громадян при зверненні стягнення на жилі приміщення, що були придбані ними за рахунок кредиту (позики) банку чи іншої особи, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного жилого приміщення. Постійне жиле приміщення, що надається особі, яку виселяють, повинно бути зазначено в рішенні суду.Що робить суд?

Верховний Суд України  у Постанові №6-39цс15 від 18 березня 2015 року сформувавши наступну правову позицію: “За змістом статей 39, 40 Закону України «Про іпотеку» та статті 109 ЖК Української РСР особам, які виселяються із жилого будинку (жилого приміщення), яке є предметом іпотеки, у зв’язку зі зверненням стягнення на предмет іпотеки, надається інше постійне житло тільки у тому разі, коли іпотечне житло було придбане не за рахунок кредиту, забезпеченого іпотекою цього житла. Постійне жиле приміщення, що надається особі, яку виселяють, повинно бути зазначено в рішенні суду.

Як виняток, допускається виселення громадян без надання  іншого жилого приміщення при зверненні стягнення на предмет іпотеки, якщо іпотечне майно було придбано за рахунок кредиту, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного жилого приміщення (частина 2 статті 109 ЖК Української РСР).”

(це було перше прецеденте рішення, зараз практика ВСУ та ВССУ має вже кілька таких рішень)Власна практика ...

Автор статті мав судову справу №444/646/11, в якій вже на новому розгляді після Ухвали ВССУ ,суд першої та апеляційної інстанції також став на сторону жильців іпотечного житла.

В іншій справі, автор статті мав судову справу №2-437/10 в якій переглядалось заочне рішення, майже 3 річної давності (тобто коли суд без наявності у суді осіб що живуть у квартирі, прийняв рішення виселити із іпотечного житла). Жильці дізнались про рішення коли до них прийшли у “гості” державні виконавці. За заявою автора статті, заочне рішення було переглянути судом першої інстанції, а суд апеляційний скасував рішення про виселення жильців із іпотечного житла.

За свої права та законні інтереси необхідно боротись, навіть у суді, навіть тоді коли видається що немає жодних шансів.
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net