Представництво прав та інтересів у ЄСПЛ

Як я вже описував раніше у своїх публікаціях, першим важливим етапом є отримати рішення Європейського суду з прав людини про прийнятність заяви (скарги). Сам факт реєстрації Вашої заяви Судом, ще не означає, що така заява є прийнятною.


Відповідно до ст. 27, 28, 29 Конвенції, на першому етапі суддя одноособово, або комітет, або палата Суду (в залежності від складності вашого випадку), можуть визнати прийнятною або не прийнятною Вашу заяву.


Після, визнання Судом прийнятною вашої заяви, розпочинається другий етап — розгляд заяви Судом по суті.


Як правило, після початку другого етапу — Суд витребовує від Уряду держави пояснення по суті скарги, а також пропонує заявнику надати додаткові докази або заперечення на пояснення Уряду.


На цьому етапі спілкування із судом ведеться переважно на англійській мові (ви також на цьому етапі можете просити суд про фінансову допомогу на перекладача та юридичного радника (адвоката), у виняткових випадках, ви можете подавати до суду документи на рідній мові (українській або іншій).


У дуже рідкісних випадках Суд може проводити усні слухання, або справу передають на розгляд Великій палаті ЄСПЛ.


Після прийняття рішення ЄСПЛ, протягом 3 місяців можна подати апеляцію до Великої палати ЄСПЛ, або рішення набирає статусу остаточного (набирає законної сили).


В деяких випадках, Суд встановлює справедливу сатисфакцію, тобто якщо внутрішнє право відповідної держави передбачає лише часткове відшкодування, тоді Суд стягує в користь потерпілого додаткові кошти;   також відшкодовує витрати на пошту, перекладача та адвоката.


Тривалість справи у ЄСПЛ є різною, у виняткових випадках Суд може зробити її першочерговою і тоді розгляд триває декілька місяців.


Відповідно до ст. 41 Регламенту Суду, Заяви розглядаються в порядку, що визначається їх готовністю до розгляду. Однак палата або її голова може визначати першочерговість розгляду тієї чи іншої заяви.


На практиці розгляд справи триває 2 -3 роки, але якщо заявник не має адвоката, то строк подання додаткових пояснень та доказів триває як правило максимальні строки, що лише затягує розгляд процесу, або і взагалі може бути підставою що ЄСПЛ, закриє розгляд заяви без винесення рішення.


Для представництва Ваших прав та  інтересів у Європейському суді з прав людини, адвокат:


- вивчить наявні матеріали, рішення судів, тощо;


- підбере релевантну прецеденту практику ЄСПЛ;


- підготує або перевірить заяву (скаргу) до Суду;


- буде здійснювати листування із ЄСПЛ, надаватиме додаткові пояснення та заперечення.


Якщо Ваша заява вже зареєстрована в Суді, або вже визнана Судом прийнятною, то адвокат здійснить подальший супровід справи у Європейському суді з прав людини, а також вивчить саму скаргу і обставини та порадить яким чином покращити суть скарги, зокрема наданням додаткових пояснень із додатковими рішеннями ЄСПЛ.


Після отримання позитивного рішення у ЄСПЛ, адвокат надає правовий супровід щодо перегляду рішень національних (українських) судів, отримання справедливої сатисфакції.


P.S. додаткові статті:


Успішний захист у ЄСПЛ


Консультація та перспективи справи у ЄСПЛ


Написання та перевірка скарги до ЄСПЛ

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net