Особливості прилюдних торгів

Однією із особливостей прилюдних торгів є реалізація частини нерухомого майна. Якщо зайти на сайт державної виконавчої служби України, то у розділі примусова продаж майна, можна знайти чимало об’єктів (лотів), щодо примусового продажу частини нерухомого майна ?, 1/3, квартири.
Сама процедура прилюдних торгів в силу її характеру (примусова реалізація майна) «змушує» власників «старих» оскаржувати результати прилюдних торгів.
Судова практика цієї частини спорів була неоднозначною, що стало приводом для перегляду одного із таких рішень Верховним судом України.
18 вересня 2013 року Верховний суд України, прийняв дуже цікаву постанову про перегляд судового рішення. Не буду переказувати її повністю, а лише наведу Правовий висновок Верховного суду України.

ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ (у справі № 6-76 цс 13)
Аналізуючи зміст норм права: ст. ст. 177, 179, 181, 182, 186, 188, 190, 191 ЦК України, які визначають поняття речі як об’єкта цивільних прав, нерухомої речі, належність речі до подільної й неподільної залежно від можливості поділу або виділу частки з об’єкта нерухомого майна; ст. 66 Закону від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV щодо підготовки і проведення прилюдних торгів; пп. 2.1, 2.5, 3.7, 3.10 Типового положення, які визначають поняття лота як одиниці майна, що виставляється для продажу на прилюдних торгах (у справі, яка переглядається, – це будівля гуртожитку як одиниця нерухомого майна, загальною площею 6575, 5 кв. м), слід дійти висновку про те, що об’єктом реалізації з прилюдних торгів могло бути нерухоме майно, яке є об’єктом цивільних прав (будівля, споруда, інші приміщення, земельна ділянка, підприємство як цілісний майновий комплекс (або його частина, виділена у встановленому законом порядку в окремий самостійний об’єкт власності), а не його частина, яка не набула статусу об’єкта нерухомості в передбаченому законом порядку.
За таких обставин висновки суду про правомірність здійснення продажу з прилюдних торгів частин внутрішнього об’єму цієї будівлі (окремих кімнат, приміщень загального користування: коридорів, душових) без вирішення питання щодо технічної можливості виділу в натурі цих часток з об’єкта нерухомого майна й набуття ними статусу об’єкта цивільних прав не можна визнати такими, що відповідають вимогам закону.

Із правового висновку Верховного суду України, можна дійти простого висновку – якщо лот (об’єкт) що продається через прилюдні торги не є окремим об’єктом (на нього не має окремих документів про право власності), то такий об’єкт не може продаватись через прилюдні торги.
Тобто всі боржники, поручителі у яких продаються частини майна (1/2, 1/3 квартири, земельної ділянки, будинку, дачі, тощо) можуть із повною впевненістю оскаржити прилюдні торги і суд задоволить їх позов, бо Верховний суд України чітко вказав на незаконність такого продажу.


PS статті подібні
Купуємо іпотечне житло
визнання недійсними результатів прилюдних торгів
прилюдні торги
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net