Особливості подання податкової звітностіВже пройшло повних 5 кварталів як діє Податковий кодекс України. На перший погляд ПКУ чітко і ясно регулює податкову звітність у главі 2 розділу 2 ПКУ. Проте у платників податку виникає ряд питань або ситуацій з яких не так легко знайти вихід.
Не одноразово у офіційних заявах керівництва ДПС України звучало, що лише з підстав передбачених у ПКУ можна відмовляти платнику податків у прийнятті податкової декларації (далі - ПД), проте практика буває різною.Аналізуючи норми ПКУ та листи, роз’яснення ДПС України можна дати однозначну відповідь, що відмова представника податкового органу у реєстрації податкової декларації з підстав:
- від’ємне значення оподаткування,
- вимоги зміни показників,
- зменшення або скасування від’ємного значення,
- не знаходження за місцем реєстрації,
є однозначно незаконними, відтак цю відмову можна оскаржувати в адміністративному абосудовому порядку.
Відповідно до п.49.3. ст.. 49 ПКУ платник податків має право подати ПД особисто, через пошту, або в електронній формі через Інтернет (за деякими винятками). У п.49.11. ст..49 ПКУ вказано, що через 5 або 3 дні з дня отримання ПД податковий орган вправі надіслати платнику податків відмову у прийнятті ПД.
Проте на практиці відбувається так, що платник податків відстояв довгу чергу до інспектора, а той взявши в руки ПД детально вивчає її і не лише ці пункти які інспектор має перевірити при прийнятті ПД, але і показники. Після такого вивчення інспектор відмовляється прийняти ПД, і своє рішення інспектор виносить усно, жодного документу платнику податків звичайно не надається.
В такому випадку рекомендую скористатися п.49.3. ст.. 49 ПКУ та вислати ПД по пошті. (але лише в тому випадку, коли інспектор заявив вам одну із підстав перелічених вище)
Для своїх клієнтів я рекомендую подавати ПД або по пошті або в електронній формі за винятком тих як зобов’язані подавати в електронній формі. Закон дає платникам податків строк 40 днів для подання ПД, не чекайте до кінця бо у випадку відмови податкового органу у прийнятті вашої ПД ви маєте право подати її повторно і якщо повторно ви подали ПД із простроченням строку, то ви оплатите штраф. Штраф становить 170,0 грн., але якщо протягом року ви повторно прострочили подання ПД, то штраф буде становити 1200,0 грн.

Обґрунтовані відмови податкового органу у прийнятті ПД:
- не правильна назва платника податків,
- не правильний код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер,
- відсутність обов’язкових додатків,
- інші підстави перелічені у п.48.3 і п.48.4. ст.. 48 ПКУ.

Інколи при заповненні ПД посадові особи не навмисно допускають описку у назві або у коді (номері) за таких обставин податковий орган буде стверджувати, що у ПД вказана не правильна назва або не правильний код (номер). З людського погляду на проблему зрозуміло, що це описка і з кожним таке можливо, але із юридичного погляду позиція податкового органу буде правильна. Окремо варто звернути увагу, що інколи платник податків при заповненні ПД робить скорочення заміть товариство з обмеженою відповідальністю пише ТзОВ, за таких умов також податковий орган має право повернути ПД.
ПД має обов’язкові додатки, п. 46.1 ст.46 ПКУ інколи платник податків не додає їх до ПД через те, що в його конкретному випадку він не заповняв певний додаток – не було потреби. Проте в даному випадку податковий орган також вправі відмовити у прийнятті ПД.
Виняток становить п.46.4. ст..46 ПКУ, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена центральним контролюючим органом, збільшує або зменшує його податкові зобов`язання, всупереч нормам цього кодексу з такого податку чи збору, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в ПД. У разі необхідності платник податків може подати разом з такою ПД доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід`ємною частиною ПД. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання.

ДПС України надає багато роз’яснень з приводу подання податкової звітності, від так практика цих відносин перебуває у фазі встановлення. Проте основні моменти цих правовідносин встановлені та врегульовані.
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net