Один день із життя споживача

Кожний із нас купляє товари, продукти, отримує послуги у продавців товарів, послуг, але не кожний із нас знає, які права як споживача він має передбачені законом.
Уявіть собі ситуацію, що Ви заходите у супермаркет щоб придбати товари, але у Вас є сумка, яку Вам не дозволяє працівник супермаркету внести у торговий зал мотивуючи, щоб у сумці Ви не винесли товар, який Ви не оплатите (іншими словами для профілактики крадіжки). Для цього працівник супермаркету пропонує Вам покласти Вашу сумку, до спеціально відведеної шафи, яка закривається на ключ, який ви носите із собою, поки не заберете сумку назад. Якщо на такій шафі є напис «адміністрація супермаркету не відповідає за речі залишені у шафі» (у 99% супермаркетів такий напис присутній), то це означає, що якщо ваша сумка пропаде за неї ніхто не буде відповідати, окрім вас. За таких умов ви маєте право взяти вашу сумку у торговий зал супермаркету всупереч рекомендацій працівника супермаркету. Якщо ж такий працівник, не буде вам дозволяти у будь який спосіб увійти в торговий зал, то ви можете покликати адміністратора залу і вияснити цю ситуацію із ним, або написати скаргу у книзі захист прав споживачів, або подати скаргу безпосередньо до Держспоживстандарту, або ж просто відмовитись від цього супермаркету і піти до іншого.
Припустимо, що вас пропустили у торговий зал.
Під час вибору товару вам необхідно звернути увагу, що на кожному товарі має бути вказана інформація про товар на державній мові (українській). Якщо товар є харчовим продуктом то на його етикетці має бути вказана така інформація:
1) назву харчового продукту;
2) назву та повну адресу і телефон виробника, адресу потужностей (об`єкта) виробництва, а для імпортованих харчових продуктів - назву, повну адресу і телефон імпортера;
3) кількість нетто харчового продукту у встановлених одиницях виміру (вага, об`єм або поштучно);
4) склад харчового продукту у порядку переваги складників, у тому числі харчових добавок та ароматизаторів, що використовувались у його виробництві;
5) калорійність та поживну цінність із вказівкою на кількість білка, вуглеводів та жирів у встановлених одиницях виміру на 100 грамів харчового продукту;
6) кінцеву дату споживання "Вжити до" або дату виробництва та строк придатності;
7) номер партії виробництва;
8) умови зберігання та використання, якщо харчовий продукт потребує певних умов зберігання та використання для забезпечення його безпечності та якості;
9) застереження щодо споживання харчового продукту певними категоріями населення (дітьми, вагітними жінками, літніми людьми, спортсменами та алергіками), якщо такий продукт може негативно впливати на їх здоров`я при його споживанні;
10) наявність чи відсутність у харчових продуктах генетично модифікованих організмів (ГМО), що відображається на етикетці харчового продукту написом "з ГМО" чи "без ГМО" відповідно.
Якщо товар не харчовим продуктом, то на нього повинен продавець на вашу вимогу пред’явити сертифікат відповідності на державній мові.
Під час перебування у торговому залі ви вибрали певні товари за певними цінами. Прийшовши на касу під час розрахунку виявилось, що деякі товари є дорожчими, а ніж ціни які були вказані на цінниках цього товару у торговому залі. За таких умов ви маєте право, вимагати оплатити за товари за тими цінами, що вказані на цінниках у торговому залі. Якщо касир або адміністратор супермаркету будуть говорити, що вже було переоцінено, товар просто вони ще не поміняли цінники у залі, то це їх проблеми, але вони такими своїми діями порушують ваші законні права. Також можна відмовитись від товару та написати скарги (про це було вказано вище).
Після приходу додому ви виявили, що деякий товар є неналежної якості.
У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків споживач (тобто Ви), в порядку та у строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:
1) пропорційного зменшення ціни;
2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;
3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.
У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов`язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:
1) розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;
2) вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар. При цьому істотним недоліком є - недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак: а) він взагалі не може бути усунутий; б) його усунення потребує понад чотирнадцять календарних днів; в) він робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором.
У випадку, якщо ви заявили вимогу про безоплатне усунення недоліків товару вони повинні бути усунуті протягом чотирнадцяти днів з дати його пред`явлення або за згодою сторін в інший строк. На письмову вимогу споживача (вашу) на час ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) незалежно від моделі. Для цього продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача, зобов`язані створювати (мати) обмінний фонд товарів.
Перелік товарів з яких утворюється обмінний фонд: Телевізори, мікрохвильові печі, Магнітоли, Кухонні машини, Магнітофони, В`язальні машини, радіоприймачі, Пилососи, холодильники, Електропраски, Морозильники, Електроміксери, електрочайники, пральні машини, Електросоковижималки, Апарати телефонні, Персональні комп`ютери, у тому числі та комплектуючі мобільного зв`язку частини до них ; Апаратура для відеозапису, та відтворення, зображення і звуку; Електрофени, Електрокавоварки.
Якщо ви придбали непродовольчий товар, але з певних причин він вас не задовольняє ви маєте право обміняти цей товар. Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням. Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем. Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром. Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару, або здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. Продавець зобов`язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.
Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну: продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни. Непродовольчі товари: фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір,корсетні товари, парфюмерно-косметичні вироби, пір`яно-пухові вироби, дитячі іграшки м`які, дитячі іграшки гумові , надувні, зубні щітки,мундштуки, апарати для гоління, помазки для гоління, розчіски, гребенці та щітки масажні, сурдини (для духових музичних інструментів), скрипічні підбороддя, рукавички, тканини тюлегардинні і мереживні полотна, килимові вироби метражні, білизна натільна, білизна постільна панчішно-шкарпеткові вироби, товари в аерозольній упаковці, друковані видання, лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція,пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник), плитні матеріали (деревноволокнисті та деревностружкові плити, фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем (замовником), аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом, вироби з натурального та штучного волосся (перуки), товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування тощо), інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо), ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння .
Чинним законодавством передбачено, ще ряд прав споживача, але все пам’ятати і знати при поході у супермаркет важко, тим більше коли для вас є основним придбати заплановані товари належної якості за доступними цінами. Проте якщо ви засумнівались у тому, що ваші права не порушені ви маєте право вимагати від продавця надати вам закон про захист прав споживачів в якому ви зможете прочитати всі ваші права та правила здійснення торгівлі (продовольчим або не продовольчими товарами). Після цього ви можете вимагати від продавця дотримання ним ваших законних прав. Також ви маєте право написати скаргу у книзі скарг споживача (яку вам має надати продавець) або подати скаргу до Держспоживстандарту. Наявність такої скарги є підставою для проведення позачергової перевірки такого супермаркету (продавця).
Якщо ж ваші законні права були істотно порушені або на значну суму, або вам було завдано значних збитків та (або) моральної шкоди, ви маєте право звернутись до суду за захистом своїх прав. В таких випадках (в судових справах) і не тільки (юрист вам допоможе професійно скласти скаргу) рекомендую використовувати правову допомогу юристів.
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net