Нові закони 2013 року

Сьогодні зустрічаємо новий 2013 рік даруємо подарунки та отримуємо подарунки. Цікаво, які «подарунки» приготувала нам влада у вигляді нових законів та підзаконних актів на 2013 рік. За повідомленням Міністерства юстиції України з 01 січня 2013 року в силу вступають 2 положення кодексу, 52 законів, 39 актів Кабінету міністрів України та 1 Указ Президента України. (http://www.minjust.gov.ua/news/42663)
В перший день нового року набувають чинності 10 базових законів: «Про Державний бюджет України на 2013», «Про Державний земельний кадастр», «Про громадські об’єднання», «Про затвердження Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», «Про Загальнодержавну цільову програму захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013-2017 роки», «Про зайнятість населення», «Про екстрену медичну допомогу», «Про стимулювання інвестиційної діяльності у пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць», «Про проведення економічного експерименту щодо державної підтримки суднобудівної промисловості».
Крім того, набувають чинності окремі статті або частини 2 кодексів – Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України, а також 6 базових законів - «Про культуру», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про безоплатну правову допомогу», «Про вибори народних депутатів України», «Про адміністративні послуги», «Про державні лотереї в Україні». Рештою законів, що набирають чинності з 1 січня 2013 року, вносяться зміни до чинного законодавства.
Спробуємо проаналізувати найбільш значущі та важливі законодавчі зміни.

Створення бізнесу.
У сфері законів, що регулюють реєстрацію бізнесу проводяться зміни, що спрямовані на спрощення реєстрації бізнесу за принципом «єдиного вікна». Закон №5410 вносить зміни, до діючих законів України за яким не потрібно суб’єктам господарювання подавати паперові виписки та\або витяги із Єдиного державного реєстру юридичних осіб ат фізичних осіб-підприємців. Від тепер нотаріус, банк, бюро кредитних історій, державні органи та органи місцевого самоврядування самостійно будуть отримувати через мережу Інтернет із офіційного сайту ЄДР необхідну інформацію про суб’єкта господарювання. В загальному цей закон вносить зміни до двох десятків законів та спрощує процедури, щодо отримання ліцензій, дозволів.

Персонал, працівники, трудові відносини.
Новий закон «Про зайнятість населення» здійснює справжню революцію у цій сфері. Діюче законодавство дісталось нам у спадщину від УРСР і суттєво не змінювалось. Цей закон є першим, який вносить сучасне регулювання у ці сфері. Даний закон направлений на захист одиноких батьків, інвалідів, безробітних, а із іншої сторони вносить регулювання ринку посередництва у працевлаштуванні (рекрутинг та кадрові агенції).
Кадрові агенції, які сприяли працівникам у пошуку роботи та отримували винагороду із працівників із 01.01.2013 року будуть заборонені.
Рекрутингові агенції, які сприяють роботодавцям у пошуку персоналу та отримують винагороду від роботодавця із 01.01.2103 року будуть реєструватись у Міністерстві праці та соціального захисту населення України.
Суб’єкти господарювання, які набирають персонал, котрий виконує трудові функції в іншого роботодавця будуть здійснювати свою діяльність на підставі спеціального дозволу.
Даний закон врегулював по новому рекрутинговий ринок України, заборонив кадрові агенції, заборонив «дискримінаційні» вимоги до кандидатів на вакансію, врегулював сприяння створенню нових робочих місць, сприяння молодим спеціалістам та студентам, одиноким батькам, інвалідам.

Ринок нерухомості …
На ринку нерухомості (будинки, квартири, земельні ділянки, тощо …) відбулась справжня революція щодо регулювання реєстрації права власності. Дані зміни були внесені законом №5037 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно».
За даним законом встановлюється, що реєстрація права власності буває первинна та вторинна.
Первинна реєстрація права власності відбувається на об’єкти новостворені і здійснюється тільки державним реєстратором.
Вторинна реєстрація права власності відбувається на об’єкти, що вже були у цивільному обороті і здійснюється на вибір власника або нотаріусом, або державним реєстратором.
Строк реєстрації буде становити 14 робочих днів. Вводиться єдиний Державний реєстр майнових прав на нерухоме майно. (до цього часу таких реєстрів було шість)
Ще один закон вносить зміни до закону «Про Державний земельний кадастр» за яким відміняється мароторій на відчуження і зміну цільового призначення земель сільськогосподарського призначення приватної власності для ведення товарного сільського господарства.
Вводиться податок на нерухомість, але про це більш детально у розділі податки (нижче)

Державні гарантії у виконавчому провадженні
За даним законом держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:
державний орган;
державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство);
юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Закон також регулює:
Особливості виконання рішень суду про стягнення коштів із державного органу,
Особливості виконання рішень суду про стягнення коштів із державного підприємства або юридичної особи,
Забезпечується компенсація стягувану у випадку не виконання рішення протягом 3 місяців,
Відповідальність та відшкодування збитків державному бюджету,
Особливості виконання рішень суду щодо вчинення певних дій щодо майна.

Податки
В Податковий кодекс України вносять зміни близько 10 законів.
Зменшується розмір податку на прибуток до 19%, до цього часу розмір податку становив 23%.
Законом №5083 додаються ще дві групи єдиного податку 5 і 6 група. До 5 групи належать ФОП в яких оборот до 20 мільйонів гривень та до 20 найманих працівників, до 6 групи належать юридичні особи у яких оборот до 20 мільйонів гривень та до 50 найманих працівників. Ставка податку становить 7% плюс ПДВ або 10% без ПДВ. Цим самим законом вводяться авансові платежі податку на прибуток.
Вступає в дію ст.. 39 Податкового кодексу про звичайні ціни. Дана стаття містить методику визначенні звичайної ціни та випадку коли її застосування є обов’язковим, проте перелік не є вичерпним та інші статті кодексу також містять вимоги застосування звичайної ціни.
Іншим законом повертаються в дію фінансового векселя, який буде застосовуватись для оплати податку та відшкодування ПДВ.
Збільшуються акциз на спирт, сигарети та автомобілі.
Для підприємств в ІТ-сфері вводиться ставка податку на прибуток у розмірі 5% (замість звичайних 19%), а для підприємств, які реалізують інвестпроекти у пріоритетних галузях права ставка податку на прибуток у розмірі від 0-8% до 2023 року.
Вводиться податок на нерухомість – ст.. 265 Податкового кодексу. Платниками податку будуть фізичні та юридичні особи в т.ч. нерезиденти котрі володіють житловою нерухомістю. На квартири площею 120 квадратів та будинки 250 квадратів податок не буде нараховуватись. Податкові органи самостійно нараховують податок і надсилають податкове повідомлення рішення платнику податків, котрий протягом 60 днів повинен оплатити податок.
Відбулись зміни щодо порядку розподілу єдиного соціального внеску після чого платник ЄСВ буде оплачувати єдиним платіжним дорученням ЄСВ, до цього часу оплата ЄСВ здійснювалась від декількома платіжними дорученнями.
Внесені зміни до Митного тарифу на виконання вимог Світової організації торгівлі закон №5476, дані зміни зокрема підвищують ввізне мито на машини, обладнання та механічні прилади.
Податкова обіцяє з цього нового року запровадити «Електронний кабінет платника податків» за яким через цей механізм відбуватиметься спілкування між податковою та платником податків, подання звітності.

Банкрутство
19 січня 2013 року вступає в дію нова редакція закону про банкрутство. Закон №4212 «Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» - така правильна назва та номер.
Даний закон містить новий розділ про арбітражних керуючих, по новому врегульовано вимоги забезпечених кредиторів, скорочено строки банкрутства, на даний час скасовано ряд підзаконних актів у даній сфері, а нових ще не прийнято, а тому на початку будуть труднощі у виконанні даного закону.

Адміністративні послуги
Закон України №5203 Про адміністративні послуги врегульовує співпрацю між фізичною особою або юридичною особою та владою (місцевою або державною).
адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи відповідно до закону.
Адміністративні послуги надаються суб’єктами надання адміністративних послуг безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.
Фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, має право на отримання адміністративної послуги незалежно від реєстрації її місця проживання чи місця перебування, крім випадків, установлених законом. Юридична особа має право на отримання адміністративної послуги за місцезнаходженням такої особи або у випадках, передбачених законом, - за місцем провадження діяльності або місцезнаходженням відповідного об’єкта.
Заява на отримання адміністративної послуги (далі - заява) подається в письмовій чи усній формі. Письмова заява може бути подана суб’єкту надання адміністративної послуги особисто, надіслана поштою або у випадках, передбачених законом, за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку. Перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом. Забороняється вимагати від суб’єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом
Граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом. У разі якщо законом не визначено граничний строк надання адміністративної послуги, цей строк не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання суб’єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги. Плата визначається законом у окремих випадках послуги надаються безкоштовно.
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net