Ліквідація суб’єкта господарювання (підприємства, фірми)

Ліквідація суб’єкта господарювання (підприємства, фірми, ТзОВ, ПП, ТзДВ, ЗАТ, ВАТ, ПуАТ, ПрАТ) - це поетапний процес, спрямований на виключення підприємства або фізичної особи підприємця з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

На практиці є такі шляхи ліквідації суб’єкта господарювання:
1. Ліквідація суб’єкта господарювання шляхом зміни засновника
У наш час є найпоширенішим видом ліквідації, але слід зазначити, що ліквідація суб’єкта господарювання шляхом зміни засновника, можна застосовувати у випадках, коли власникові підприємства досить вийти із складу засновників без виключення фірми з ЄДР. В даному випадку, юридична особа не виключається з державного реєстру, а продовжує існувати, з дебіторською заборгованістю перед контрагентами і штрафними санкціями з боку ДПІ.

В цьому випадку відбувається лише зміна засновника та/або директора.

Термін виконання: 5 днів.2. Ліквідація суб’єкта господарювання за рішенням власників
При ліквідації СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРЮВАННЯ за рішенням власників необхідно враховувати наступні особливості.

Перше: на момент ліквідації у суб’єкта господарювання не повинно бути заборгованості перед контрагентами і податковою інспекцією, а якщо заборгованість існує, тоді підприємство має бути готове до її погашення. Відсутність заборгованості перед своїми кредиторами є однією з основних умов для цього типу ліквідації.

Друге: підприємство має бути готове до податкових перевірок, а також до можливих нарахованих штрафів з боку ДПІ, відповідно їх також необхідно буде погасити. При дотриманні двох вище згаданих умов можна провести ліквідацію підприємства, інакше, якщо у суб’єкта господарювання бракує активів для погашення заборгованості, необхідно ініціювати процедуру банкрутства.

Термін виконання: від 2 до 12 місяців ( залежно від термінів податкової перевірки).


3. Ліквідація СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРЮВАННЯ через загальну процедуру банкрутства
Ініціатором цієї послуги є кредитор, який має безспірні вимоги до боржника на суму не менше 300 мінімальних заробітних плат і термін не виконання грошової вимоги на протязі трьох місяців. Безспірність кредиторських вимог підтверджуються виконавчими документами.

Термін не виконання грошової вимоги починається з моменту відкриття виконавчого провадження і закінчується з моменту винесення державним виконавцем постанови про закриття виконавчого провадження і повернення виконавчого документу стягувачу (кредиторові). Таким чином, кредитор ініціює процедуру банкрутства через суд і надалі проводить ліквідацію боржника.

Термін виконання: 6 місяців


4. Ліквідація СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРЮВАННЯ через процедуру банкрутства за рішенням власника
В даному випадку ініціатором процедури банкрутства буде власник підприємства. Для ініціації банкрутства необхідно щоб підприємство спочатку пройшло процедуру ліквідації за рішенням власників. Надалі, якщо на момент ліквідації підприємства, буде встановлений факт недостатності майна, яке потрібне для погашення заборгованості перед кредиторами, тоді власник підприємства в місячний термін повинен ініціювати процедуру банкрутства.

При ліквідації підприємства через процедуру банкрутства за рішенням власника не потрібна сума заборгованості перед кредиторами у розмірі 300 мінімальних заробітних плат, а також ліцензія арбітражного керуючого. Ліквідацію підприємства проводить власник підприємства.

Термін виконання: 6 місяців


5. Ліквідація СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРЮВАННЯ через процедуру банкрутства в зв`язку відсутністю боржника по місцезнаходженню
Для ініціації процедури банкрутства за відсутності боржника по місцезнаходженню згідно ст. 52 Закони України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкротом" кредитор повинен довести факт відсутності боржника по місцезнаходженню, і підтвердити цей факт відповідними документами. Підтвердженням факту відсутності боржника по місцезнаходженню є витяг з ЄДР.

На сьогодні є поширеним видом ліквідації, оскільки не вимагає податкової перевірки, витрат на арбітражного керуючого, при цьому безспірні кредиторські вимоги до боржника можуть бути на будь-яку суму. Таким чином, кредитор ініціює процедуру банкрутство через суд і надалі проводить його ліквідацію.

Термін виконання: 6 місяців

Вищенаведений короткий огляд шляхів ліквідації підприємства, не дає повних та необхідних знань для ліквідації, а тому рекомендую користуватись послугами професійних, досвідчених юристів.
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net