Чи варто відстоювати автору свої права?

Людей умовно поділити на тих які створюють твори (авторів) та тих, які копіюють, незаконно використовують чужі твори.
Для прикладу наведу англійську письменницю Джоан Ролінґ котра написала сім книг «Гаррі Поттер» з котрих пізніше зняли фільми, написали комп’ютерні ігри. Майнові права та гонорари від цього авторського твору для автора однозначно перевищує мільйони доларів США.
Інший яскравий приклад – програма SKYPE. Skype — це власницьке ПЗ для інтернет-телефонії VoIP, створене двома підприємцями Нікласом Зеннстрьомом та Янусом Фріїсом. Від 2011 власником Skype є Microsoft. (!) За даними дослідницької компанії TeleGeography, 2008 року Skype став найбільшим оператором міжнародного голосового зв`язку — його частка від загального обсягу розмов склала 8%. Станом на 2011 рік щомісячно Skype користуються до 140 мільйонів людей по всьому світу. (інформація використана із Вікіпедії – автор.)

Зрозуміло, що якщо хтось не законно буде використовувати твір автора, то автор буде отримувати збитки. За незаконне використання твору передбачена кримінальна, адміністративна та цивільна відповідальність. Від кримінальної та адміністративної відповідальності виникають негативні наслідки для правопорушника, а от автор твору не отримує нічого. Від застосування цивільної відповідальності автор твору може отримати певне матеріальне задоволення.

Способи цивільно-правового захисту авторського права і суміжних прав передбачені у ст.. 52 закону України Про авторське право та суміжні права. Одним із способів є отримання компенсації за порушення авторських прав на твір.
Розглянемо детально цей спосіб захисту авторських прав.
Суд має право постановити рішення чи ухвалу про виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу. Станом на день написання цієї статті мінімальна заробітна плата становить 1100,00 грн., відтак розмір компенсації становить від 11 000,00 грн. до 5 500 000, 00 грн.
Якщо автор твору і правопорушник суб’єкти господарювання (фірма або приватний підприємець), то позов про стягнення компенсації розглядає господарський суд.
Пленум ВГСУ Постановою №12 від 17.10.2012р. «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов`язаних із захистом прав інтелектуальної власності» роз’яснив особливості компенсації у господарських правовідносинах. У вирішенні відповідних спорів господарським судам слід мати на увазі таке.
1. Хоча розмір компенсації, що підлягає стягненню, визначається в кінцевому підсумку судом, у позовній заяві має бути зазначена ціна позову в твердій сумі.
2. Компенсація підлягає виплаті у разі доведення факту порушення майнових прав суб`єкта авторського права та/або суміжних прав, а не розміру заподіяних збитків. Таким чином, для задоволення вимоги про виплату компенсації достатньо наявності доказів вчинення особою дій, які визнаються порушенням авторського права та/або суміжних прав, а розмір збитків суб`єкт такого права доводити не зобов`язаний. Водночас розмір доведених збитків має враховуватися господарським судом у визначенні розміру компенсації.
Кожен окремий факт протиправного використання об`єктів авторського та/або суміжних прав, в тому числі неодноразове використання одного й того самого об`єкта, становить самостійне порушення і може бути підставою для застосування відповідальності у вигляді стягнення компенсації. (для прикладу. Якщо встановлено одну і цю саму програму без відповідної ліцензії, дозволу у одній фірма на 10 комп’ютерах, то не зважаючи, що фірма одна, але вважається що вона 10 разів порушила авторські права і за 10 разів платитиме компенсацію. прим. автора)
3. У визначенні розміру такої компенсації господарським судам необхідно виходити з конкретних обставин справи і загальних засад цивільного законодавства, встановлених статтею 3 ЦК України, зокрема, справедливості, добросовісності та розумності.
Розмір компенсації визначається судом у межах заявлених вимог у залежності від характеру порушення, ступеню вини відповідача та інших обставин. Зокрема, враховується: тривалість порушення та його обсяг (одно- або багаторазове використання об`єкта авторського права); передбачуваний розмір збитків потерпілої особи; розмір доходу, отриманого внаслідок правопорушення; кількість потерпілих осіб; наміри відповідача; наявність раніше вчинених відповідачем порушень виключного права даного позивача; можливість відновлення попереднього стану та необхідні для цього зусилля тощо. Відповідні мотиви визначення розміру компенсації мають бути наведені в судовому рішенні. У визначенні суми компенсації господарський суд має виходити з того розміру мінімальної заробітної плати, який установлено на час прийняття судом відповідного рішення.
Тобто, що стягнути компенсацію не потрібно доказувати у діях відповідача повний склад господарського правопорушення, а необхідно лиш доказати факт не правомірного використання твору та кількість разів використання твору. Якщо вимагати мінімальну компенсацію (10 мінімальних зарплат), то не потрібно доказувати розміру компенсації. Такий спрощений підхід збільшує шанси позивача (автора твору) отримати справедливу компенсацію за порушення його майнових прав на твір.

Об’єкт авторського права є цінним активом, який варто оберігати від «крадіжок» іншими особами, а вразі виявлення такої «крадіжки» варто відстоювати свої права.

Додатково на цю тему стаття «Авторське право - рекомендації для бізнесу»
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net