Банківська ячейка VS Договір зберігання

Останнім часом оприлюднюються скандали із фактами "зникнення" цінних речей із банківський ячейок,  в тому числі пропадають і кошти.

З однієї сторони громадяни не хочуть тримати кошти на депозиті, оскільки депозит може "зависнути" у банку у разі фінансових труднощів банку, які останнім часом бувають часто.

З другої сторони, тримати кошти або цінні речі у житлі є небезпечно, через крадіжки, розбій тощо.

Як вихід громадяни орендують банківські ячейки - проте і цей вихід виявився не досконалий, а навпаки проблемний.

Необхідно звернути увагу, що банк може просто надавати ячейку в оренду, не знаючи при цьому що в ній є, але тоді банк не відповідає за самі речі, а лише за цілісність ячейки. 

Такі правовідносини врегульовані ст. 971 ЦКУ та главою 58 ЦКУ (оренда).

Є і другий варіант, отримати ячейку та передати цінні речі банку під зберігання банку, в такому випадку банку відомо про отриманні речі, але він відповідає про їх зберігання.  Такі правовідносини врегульовані ст. 970 ЦКУ.

Існує також звичайний договір зберігання, який також можна укласти із банком.

За договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов`язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Договором зберігання, в якому зберігачем є особа, що здійснює зберігання на засадах підприємницької діяльності (професійний зберігач), може бути встановлений обов`язок зберігача зберігати річ, яка буде передана зберігачеві в майбутньому.

Договір зберігання є публічним, якщо зберігання речей здійснюється суб`єктом підприємницької діяльності на складах (у камерах, приміщеннях) загального користування. (ст. 936 ЦКУ)

Враховуючи особливості речі що передається на зберігання, її цінність, особу власника та інші деталі, можна максимально вибрати саме той договір, що потрібний в тій чи іншій ситуації. При цьому зважують ризик зникнення речі та ризик оприлюднення власності певної речі у певної особи.

На жаль говорити про банківську таємницю важко, бо на практиці, її майже не зберігають.

Також варто, користуватись юридичною допомогою для вивчення договорів наданих банком, вивчення можливих ризиків та способи їх усунення, щоб дійсно отримати цю послуг, що вам потрібна.
Адвокат, юрист - Іван Цебак

Адвокат, юрист - Іван Цебак

Послуги адвоката та юридичні послуги у Львові
Для замовлення консультації або послуг, перейдіть на сайт
https://advokat-lviv.net