11.09.2013

Відшкодування шкоди: втрата товарної вартості автомобіля

Кожен із автолюбителів добре знає та розумію різницю між автомобілем, який був учасником ДТП та який не був часником ДТП. Одне із основних питань, яке задають покупці автомобілів, що були у використанні: «Чи був автомобіль битий (чи було авто у ДТП)?». Наявність або відсутність цього факту (участь у ДТП) суттєво впливає на ціну такого авто на вторинному ринку.
Власники автомобілів, авто яких побувало у ДТП не з вини їх власників (не винний у ДТП), часто задають питання: «Як можна відшкодувати шкоду, від того що авто було у ДТП?». Адже, навіть беручи до уваги добросовісне користування авто, такий власник зазнав шкоди, бо у майбутньому таке авто на вторинному ринку буде продано значно дешевше.
Втрата товарної вартості автомобіля це фактично відшкодування винним у вчинені ДТП власнику автомобіля (майбутніх витрат по ціні, суттєве зменшення ціни на авто, при продажі).
Величина втрати товарної вартості колісного транспортного засобу – умовна величина зниження ринкової вартості колісного транспортного засобу, відновленого за нормативними вимогами після пошкодження, порівняно з ринковою вартістю подібного непошкодженого колісного транспортного засобу. (офіційне визначення по наказу ФДМУ)

Який розмір втрати товарної вартості автомобіля і хто його визначає ? Визначає розмір – спеціальний оцінщик майна, що має ліцензію на проведення оцінки. Розмір визначається відповідно до Наказу міністерства юстиції України та Фонду держаного майна України № 142/5/2092 від 24.11.2003 року «Про затвердження Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів». Тобто, після того як Ваш автомобіль потрапив у ДТП зробіть незалежну товарознавчу експертизу та оцінку Вашого автомобіля.
В Звіті про оцінку будуть відображені дві суми: (1) вартість відновлювального ремонту транспортного засобу марки і (2) величина втрати товарної вартості автомобіля. Першу суму відшкодовує страхова компанія винуватця ДТП, другу суму страхова не відшкодовує.
Згідно п. 32.7 ч. 1 ст. 32 ЗУ «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» відповідно до цього Закону страховик або МТСБУ не відшкодовує шкоду, пов`язану із втратою товарного вигляду транспортного засобу. (правова підстава не відшкодування страховою другої суми)
Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У відповідності до ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Ці норми закону говорять, що винуватець ДТП, повинен сплатити повну суму, яку визначив експерт, для відшкодування власнику авто, витрат товарної вартості автомобіля.
Для отримання відшкодування витрат товарної вартості автомобіля потрібно звернутись до суду і через суд із винуватця ДТП стягнути кошти. Судова практика із цих спорів є не однозначною, але при правильному, юридично грамотному підході до справи отримати кошти є цілком можливо.

статті на подібну тему тут

Ключові слова: , , , , , , , ,